I thought buying rice in the 5 lb bag was the smart move until my receipt hit $214 for the month
I finally added up my grocery spending for March and the 5 lb bags were costing me more per pound than the 25 lb sack at the Asian market on Bellaire, which shocked me since I always figured small bags meant less waste. One 25 lb bag is $22 there and lasted my roommate and me about 7 weeks, so I was basically paying double for years without noticing. Does anyone else buy the big sack, and how do you keep weevils out of it in a Houston summer?