Pro tip: those $12 sheet pan dinners from the meal kit site cost me way more than cooking it myself
I did the math on my last grocery run and the pre-cut veggies and pre-marinated chicken were costing me about $8 extra per meal compared to just buying a whole chicken and a bag of carrots. Took me 20 minutes on Sunday to chop everything and portion it into freezer bags, versus the $60 a week I was throwing at those kits. Has anyone else ditched the subscription model and just prepped their own stuff on the weekend?
Good call. Prepping your own stuff on Sunday beats paying someone to chop carrots for you. Freezer bags and a plan save way more than any subscription ever will.